Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Rekabetten Doğan Başarı Hikayesi

Rekabetten Doğan Başarı Hikayesi

0
318

Rekabetten Doğan Başarı Hikayesi Hikayesi… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Rekabetten Doğan Başarı hikayesini derledik.

Rekabetten Doğan Başarı Hikayesi

Rekabetten Doğan Başarı Hikayesi

Zamanın birinde bir fabrika sahibi gece gündüz çalıştırmasına rağmen fabrikasında istediği sayıda üretim yapamıyormuş. Bu duruma sinirlenen patron ustabaşını yanına çağırmış ve:

“Size her ihtiyaç duyduğunuz malzemeyi, alet edevatı sağlıyorum. Ama buna rağmen beklenen düzeyde üretim yapamıyorsunuz. Sence bunun sebebi ne?” diye sormuş. Ustabaşının da bir fikri yokmuş bu konuda.

“Bilmiyorum efendim!” demiş ve eklemiş:

“İşçileri nerdeyse soluk aldırmadan çalıştırıyorum. Hatta içlerinden daha yavaş olanları işten atmakla bile tehdit ettim; fakat ne yaptıysam üretimi artıramadım.” Patron, ustadan cevabı alınca bu sefer de gözüne çarpan bir işçiyi yanına çağırmış ve sormuş:

“Bugün kaç kazan çelik erittiniz?” İşçi, anında cevaplamış soruyu:

“Altı kazan, efendim.”

Patron eline bir tebeşir parçası almış ve fabrikanın tam ortasında, yere büyükçe bir “6” yazmış. Sonra da kimseye bir şey demeden çıkıp gitmiş. Gececi işçiler gece mesaisi için geldiklerinde yerde yazan kocaman 6’nın hikâyesini merak etmişler ve sebebini öğrenmişler. Ertesi sabah patron yine fabrikayı kolaçan etmeye gitmiş. Bir gün önce “6” yazdığı yerde şimdi “7” yazdığını görmüş. Gündüz işçileri de görmüş bu rakamı ve hemen dedikodu almış başını yürümüş:

“Demek gececiler bizden daha çok çalıştıklarını göstermek istiyorlar!”

Bu gayretle gündüz işçileri o gün, kendilerini gece işçilerinden üstün göstermek için büyük bir çabayla çalışmışlar ve çalışma saati bittiğinde yere “10” yazmışlar. Bu rekabet fabrikanın üretimini, birkaç gün içinde o çevredeki fabrikaların tümünün üretiminin üstüne çıkarmış. Öyle başarılı olmuş ki; fabrika patronunu bu başarıyı nasıl yakaladıklarını anlatmak üzere bir televizyon programına davet etmişler. Kendisiyle yapılan röportajda fabrika sahibi başarının nedenini şöyle açıklamış:

“İnsanların daha çok çalışması için güzel yarışlarla işi eğlenceli hale getirmek, rekabet duygusunu artırmak gerekir. Ben yalnızca işçilerimde zaten var olan bu duyguyu uyandırdım. Rekabet işçilerimin ruhunu ateşledi.” Ve şöyle devam etmiş:

“İnsanların yapmayı en çok sevdiği iş, başardığı iştir. Çünkü insan bu başarıda kendisini ifade eder ve bununla değerini, üstünlüğünü gösterir. İş hayatında ise bu en önemli şeydir. O hâlde insanları kendi özelliklerini, başarabileceklerini ortaya çıkarmaları için cesaretlendirmek gerekir. Fabrikamın üretimini artırmak için benim yaptığım tek şey, işte yalnızca bu duyguyu uyandırmak oldu. Gerisi ise onların başarısı… Onlarla gurur duyuyorum!” demiş.

Kafa Açan Öyküler kitabını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…