Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Otomatik Portakal Özet

Otomatik Portakal Özet

0
391

Otomatik Portakal özet… Anthony Burgess… Roman kahramanı Alex… Roman… Roman özetleri… Roman özeti… Edebiyat Çocuk‘ta bugün Otomatik Portakal romanının özeti…

otomatik-portakal

Otomatik Portakal özet

15 yaşındaki genç adam Alex’in çetesi, şiddet eğilimi ile  hırsızlık yapmaktadır ve bu çerçevede dükkanları soymaktadır, insanların malını gasp etmektedir, çaresizlik içerisinde kıvranmakta olan insanlara vurmaktadır ve onları yaralamaktadır, kadınlara da tecavüz etmektedir. Çete, kendi içinde başka dillerden alınan sözcüklerle bir “Nadsat” adında argo oluşturmuştur. Çete lideri Alex kötülüğü isteyerek tercih etmiş bir insandır. Bu durumu şu sözler ile anlatmaktadır:

“Neden iyiliğin kökenini  incelemezler, araştırmazlar? Eğer serseriler kötülük yapıyorsa bu onların tercihidir. Ben kötülüğü yeğleyenler arasındayım.”

Bir gece Alex’le çetesi  “Otomatik Portakal” adlı bir romanı kaleme alan bir yazarın evine de girip evi dağıtmıştır. Evin her yerini mahvetmişlerdir ve yazarın karısına da cinsel saldırıda bulunmuşlardır. Başka bir gün de  yaşlı bir kadının kediler ile  dolu evine girerek yaşlı kadını da öldürmüşlerdir. Sonunda polis de onları yakalayıp hapse atmıştır. Çete üyeleri  “Suçluları Yeniden Topluma Kazandırma”  projesi çerçevesinde “Ludavico” adlı bir laboratuvar çalışmasına katılıp kişiliklerindeki eksiklikler düzeltilmek istenmektedir.  Alex’le çete üyeleri bu çalışmanın kobayı olmuştur.

Çalışmada Alex’e, şiddet dolu filmleri seyrettirilip  fiziki işkenceye maruz bırakılıp acı çektirilmiştir. En sonunda Alex zihninden kötülük geçtiği zaman kusacaktır ve acı yaşayacaktır.  Bu metotlar tedavi edilen Alex artık kötülükler düşünmemeye başlamıştır.

Alex Beethoven’dan parçalar duyduğu zaman  kendine seyrettirilen Nazi soykırımıyla ilgili filmlerin  dehşetli sahnelerini  yaşamıştır.  Böylece kişiliği değişen Alex, bir kukla olmuştur.  Tedavi edildiğinde de bırakılmıştır.

Eve gittiğinde,  babasının kendi odasına bir kiracı aldığını görmüştür. Bu olaydan sonra da evsiz kalmıştır. Alex daha evvel kötülükte bulunduğu “Otomatik Portakal” adlı kitabın yazarının evine  gitmiştir.  Komünist  olan yazar onu eve almıştır.  Alex’in hikayesini duyduğu zaman “Ludevico” yönteminin insanlık dışı bir uygulama olduğunu kanıtlamak üzere çalışmalar yapmıştır.

“Senin gibi bir delikanlıyı OTOMATİK PORTAKAL’a dönüştürenlere yaşam hakkı tanımamalıyız.” diyen yazar “seni bir makinaya dönüştürmüşler.” deyip  ona yardımcı olmuştur ancak Alex, bu kez de başka bir kesim tarafından başka bir amaçla kullanılmıştır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…