Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

0
162

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Bunun için özel bir yöntem var mıdır? Kitap okumaya başlamak için neler yapmak gerekir? Bu sorular herkesin zihnini meşgul ediyor. Edebiyat Çocuk olarak bütün bunları sizin için araştırdık.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Pek çok insan kitap okumaya başlamak ister ama ne yapacağını tam olarak bilemez. Zor bir iş olarak görünür kitap okumak, zahmetli ve sıkıcı. Ama bir o kadar da gerekli olduğunu düşünür insanlar. Bu yüzden bir yerden başlayarak kitap okumak, kütüphane kurmak ve bu sayede daha donanımlı bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeyi arzu ederler. Kabul etmek gerekir ki kitap okumak, okuma alışkanlığını sürdürmek ve kitapları yaşamın merkezine koymak bir çaba gerektirir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen kişiler de gerek kitap satan internet sitelerine gerekse kitapçılara giderek yeni bir sürü kitap alır ve kütüphanelerini bunlarla donatır. Fakat ne yazık ki kitap okumaya başlayamazlar. Peki, bunun için özel bir formül var mı?

Kitap okumak, hayatı okumaktır

Kitap okumaya başlamanın özel ve genel geçer bir formülü yok elbette. Herkes, farklı tecrübeler yaşayarak kitap okumaya başlar. Ancak ortak olan birkaç husus vardır ki bunlar insanları kitaplara ve kültüre yöneltir. Bunları sıralayalım:

  • Kitabı ihtiyaç olarak görmek gerekir.
  • Kitabı yaşamın merkezine yerleştirmek lazımdır.
  • Kitap ekmek, hava ve su gibi yaşamın temel ve vazgeçilmez unsuru haline gelmelidir.
  • Günde en az bir saat kitap okumayı alışkanlık haline getirmek gerekir.
  • Kitap okuyan, kültürlü arkadaşlar edinmek kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir.
  • Kitapçılarda dolaşmak, yeni kitaplara bakmak ve kitapları okşamak insanları kitaplara yönlendirir.

Kitap okumanın insanlara sağladığı avantajlar

Kitap okumak, herkes için tartışılmaz bir üstünlüktür. İnsan, ancak bilgi ve kültürle başkalarının önüne geçer. Bunun için de kültür ve sanatla ilgilenmesi lazımdır. Farklı türdeki kitaplar, insanların hayal dünyasını ve fikir evrenini geliştirir. Yeni dünyalara kapılar açar. Geçmişe dair bilgi, geleceğe dair vizyon ancak ve ancak kitap okuyarak, tiyatro ve film izleyerek edinilir. Bu yüzden sürekli olarak kitaplarla meşgul olmak gerekir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…