Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kafka Dönüşüm Romanının Özeti

Kafka Dönüşüm Romanının Özeti

0
392

Kafka Dönüşüm romanının özeti… Roman hakkında detaylı bilgi… Dönüşüm ne anlatıyor, kahramanları kimler, ne tür mesajlar veriyor? Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

bible-wood.jpg

Kafka Dönüşüm romanı

Dönüşüm, 20. yüzyıla damgasını vuran Kafka’nın yazdığı en iyi romanlardan biridir. Küçük burjuva sınıfının farklı aile ilişkilerini ele alan roman, bireyin modern ve kapitalist toplumdaki yeri üzerine odaklanmış. Bir bakıma eserde bireyin yaşadığı trajedi detaylanı bir biçimde sergilenmek isteniyor. Romanın başkahramanı Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesi, modern bireyin içinde bulunduğu toplumda deneyimlediği çıkmazları ve açmazları ortaya koyuyor.

Dönüşüm romanının özeti

Eserin başkahramanı Gregor Samsa, bir sabah kendisini bir böcek olarak bulur. Yaşadıklarının gerçek olup olmadığını düşünen genç adam, içinde bulunduğu duruma inanmak istemez. Yatağından kalkarken deneyimlediklerinin gerçek olduğunu anlar. Artık işine de gidemeyecektir, bunu düşündüğünde kahrolur.

Annesi gelip kapıyı çalar, oğlunu uyandırmaya çalışır. Kapı kilitlidir. Gregor Samsa, uyandığını belirtip annesini uzaklaştırmak ister fakat sesinin garipliği annesinin onun hasta olduğunu sanmasına neden olur. Gregor Samsa, zorlukla yatağından kalkar. Saat 8 olduğunda, Samsa işe gelmediği için patron kızarak eve gelir. Samsa’yı sorar, odanın kapısını açınca bir böcek görür ve çok korkar, hemen kaçar.  Annesi de oğlunu böyle görünce korkar ve bayılır. Babası ise sopayla vurarak onu odasına sokmak ister.

Kız kardeşi Gregor’a yiyecekler getirir, artık normal insanların yediği şeyleri yiyemiyordur, kokuşmuş yiyecekleri tercih etmeye başlamıştır. Annesi Samsa’yı görmek istemez, çünkü çok korkuyordu.  Babası da birçok kere dayak yer ve zayıflar. Bedeninde çok ağır yaralar oluşmuştur. Artık yemek yiyemez duruma gelir. Aile toplanarak Gregor’u evden uzaklaştırır. Hizmetçi kız da aileye Samsa’nın öldüğünü, onu çöpe attığını söyler.

Romandaki kahramanlar

  • Gregor Samsa: Eserin başkahramanıdır. Annesiyle, babasıyla ve kız kardeşiyle yaşar. Kumaş tüccarlığı yapan birinin yanında çalışır.
  • Gregor’un annesi: Gregor’un dönüşümünden sonra oğlunu bir kez daha görmek istemez. Oysa daha evvel oğluyla arası çok iyidir.
  • Grete: Gregor’un kız kardeşidir. Samsa’nın böceğe evrildiği ilk anlarda abisi ile arası iyidir fakat sonradan Grete de ona düşman olur.
  • Patron: Kötü bir insandır. Personelini köle gibi çalıştırır. Kapitalizmi temsil eder.
  • Himetçi kız: Evi temizler, romanda fazla bir görevi bulunmaz.
Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…