Hedefe Odaklan Hikayesi

0
670

Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Hedefe Odaklan hikayesini derledik.

Hedefe Odaklan Hikayesi

Hedefe Odaklan

Genç bir yüzücü, ülkeler arasında yer alan koca bir denizi yüzerek iki yönde de geçen ilk bayan yüzücü olarak bilinir. Genç yüzücü bu idealini gerçekleştirmiştir. Fakat gerçekleştirmek istediği bir ideali daha vardır: Bilinen bir ada ve sahil arasındaki 20 milden fazla mesafeyi yüzen ilk bayan olmak.

Şimdiye kadar bunu başaran olmamıştı. Yaz aylarında bile genç yüzücünün hedeflediği yer fena halde soğuk olurdu. 4 Temmuz günü idealini gerçekleştirmek üzere yola çıktı genç yüzücü. Havanın göz görmeyecek kadar sisli olmasına ve yüzeceği bölgede sıkça rastlanılan köpek balıklarına rağmen… Sisten genç yüzücüye eşlik eden tekneler bile görünmüyordu.

Genç yüzücü tüm bu şartlara rağmen yola çıktı ve tam 15 mil yüzdü. Annesi ve antrenörü de tekneden ona başarması için destek oluyorlardı. Annesinin; “Haydi kızım, yapabilirsin!” demesi üzerine 5 mil daha yüzdü genç yüzücü.  Ama başarmasına yarım mil kala vazgeçti! Sudan çıkmak istedi. Televizyonda onu canlı izleyen ve ona eşlik eden yüz binlerce insan hayal kırıklığına uğramıştı. Sudan çıktıktan sonra genç yüzücüye sordular:

“Çok az bir mesafe kalmıştı. Neden vazgeçtin?” Genç yüzücü cevap verdi:

“Karayı göremiyordum; önümde hiçbir şey göremiyor, ne kadar kaldığını seçemiyordum. Hedefe varmama o kadar mesafe kaldığını bilebilseydim eğer… Başarabilirdim.”

Herkes bu cevap karşısında şaşırmıştı. Genç yüzücü, ne soğuktan ne bölgedeki tehlikelerden ne de yorgunluktan dolayı vazgeçmişti. Onun vazgeçmesine sebep; hedefini görememesiydi. Ve genç kız bir süre sonra hedefine ulaşmak için yine yola koyuldu. Dondurucu soğuk, kapkaranlık sis perdesi, uzun mesafe ve köpek balıkları; kararından yine vazgeçirememişti onu. Bu sefer genç yüzücü sisin ardında hep hedefinin olduğunu düşünerek yüzdü. Yüzdü… Yüzdü… Ve başardı.

Genç kızın, hedefine mutlaka ulaşacağına ve sisin ardından mutlaka bir kara çıkacağına olan inancı; ona ‘kanalı geçen ilk kadın denizci’ unvanını verdi. Bununla da sınırlı değildi başarısı. O, aynı zamanda erkek yüzücülerin rekorunu iki saat farkla kırmıştı.

Nasıl mı? Hedefe odaklanarak!

Kafa Açan Öyküler kitabını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…