Çocuk Edebiyatı Hikayeler Gulliver’in Seyahatleri Romanının Özeti

Gulliver’in Seyahatleri Romanının Özeti

0
583

Gulliver’in Seyahatleri, masalsı bir eserdir. Bilimkurgu özellikleri de taşıyan bu roman, modern romancılıkta öncü roman olarak kabul edilir. Yazarın en başarılı romanlarından biridir. Bu romanda insan doğası hakkında bilgiler bulmak mümkündür.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Gulliver’in Seyahatleri

Bu eser bir seyahat romanıdır ama diğer seyahat romanlarından farkı, onları eleştiriyor olmasıdır. Bunu da postmodernizmde kullanılan parodi ile yapar.

“İngiliz klasiklerinden biri olan bu eser, sadece çocuklara değil, her yaştan tüm insanlara hitap eder.”

Çizgi filmleri ve filmleri de yapılan eser, bütün dünyada en çok okunanlar arasında yer alır. Bu eser niçin yazıldı? Asıl itibarıyla bu eserin yazılış amacı, popülerleşen edebiyatın, edebiyata zarar vermesidir.  Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell’in “Scriblerus Kulüp” ismiyle kurdukları topluluk bu amacı gerçekleştirmek için eski eserleri eleştirmiştir. Swift’e aslında yolculuk romanı olmayan ama bu konuyu eleştirel olarak işleme görevi düşmüştür. O da Gulliver’in Seyahatleri aslı yapıtı kaleme almıştır.

Romanın kısa özeti

Gulliver, 14 yaşındayken Cambridge Üniversitesi’nin Emmanuel kolejine gider. 3 yıl okuduktan sonra maddi zorluklardan dolayı buradan ayrılır ve bir doktorun yanında işe başlar. 4 yıl boyunca burada çalışırken paralarını biriktirir ve doktor yanından ayrılıp tıp okur ve gemide işe başlar. 3 yıl gemide kalır ve bol bol seyahat eder. Londra’ya yerleşir ve evlenir. İşleri kötüleşince yeniden gemi yolculuklarına çıkar. Çok para kazanır. Son seyahatinde şiddetli fırtınayla karşılardılar, kendini kurtarır ve karaya çıkar. Uyandığında her yeri bağlıdır, çevresinde cüceler vardır. Bunlar Litiputlardır. Diğer adadaki devlerle savaşmaktadır cüceler, Gulliver yandaki adaya geçer, onların yanında cüce gibi kalmıştır. Bu adalardan kaçarak Londra’ya döner. Yeniden denize döner, bir yolculuk esnasında başka bir adada mahsur kalır. Bilimden anlayan Laputa isimli bir ulus yaşıyordur burada. Sonunda buradan da kaçar ve Houyhnhnm’lara gider. Yahos isimli atların bulunduğu bu ülkeyi çok sever ve burada kalmak ister. Atlar buna izin vermez, evine döner ve ailesinden nefret etmeye başlar. İnsanlardan uzaklaşır.

Gulliver’in Seyahatleri’nin Önemi Nedir?

Bu romanın önemini birkaç madde ile sıralayabiliriz:

  • Sistem eleştirisi yapılmıştır.
  • Ortak yaşamın zorluklarına değinilmiştir.
  • Makam, mevki tutkusu eleştirilmiştir.

Roman yazıldığı dönemde çok fazla yankı uyandırmıştır. Bütün dünyada en fazla okunan eserler arasında girmiştir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Hikayeler
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…