Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Eylül Roman İncelemesi-Mehmet Rauf

Eylül Roman İncelemesi-Mehmet Rauf

0
680

Eylül roman incelemesi… Eylül romanın önemi ve öne çıkan özellikleri… Romanda neler anlatılıyor? Hangi tema işlenmiş? Edebiyat Çocuk bu konuları sizler için araştırdı…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Eylül Roman İncelemesi

Mehmet Rauf’un en iyi romanı Eylül, Servet-i Fünun romancılığı denince akla gelen romanlardan biridir. “İlk psikolojik roman” olarak da görülen Eylül, umutsuz ve sonu yıkımla biten bir aşkı anlatır. Roman, yazıldığı dönemde çok ciddi yankı uyandırmış, pek çok olumlu ve olumsuz eleştiri almıştır. Eylül hakkında her ne söylenirse söylensin, Türk romancılığında bir kilometre taşıdır bu roman. Eylül roman konsepti içerisinde çok değerli bir yere sahiptir.

Eylül romanın özeti

Umutsuz bir aşk öyküsünün anlatıldığı romanın teması yasak aşktır. Suad ile Süreyya evlidir ve Sürayya’nın babasının evinde yaşamaktadırlar. Suad, bundan çok sıkılmıştır ve başka bir eve taşınmak için babasından para alır. Boğaziçi’nde bir yalı kiralarlar. Süreyya, burada hep kendisiyle meşgul olur, eşi Suad’ı ihmal eder. Bu arada yalıya Süreyya’nın akrabası ve yakın arkadaşı Necib gelip gitmeye başlar. Necib, Suad’dan etkilenir ve aralarında bir yakınlaşma söz konusu olur. Bu yakınlaşma, zaman içerisinde, tensel temasın olmadığı bir yasak aşka dönüşür. Necib, Suad’la birlikte olmak istemektedir ama Suad, buna engel olur. Bir yandan da eşi Süreyya’yı aldatmamak istemektedir. Necib, bir ara tifoya yakalanır, hasta yatağında yatar. Süreyya ile Suad, onu ziyaret eder ve Suad, bu esnada kayıp eldiveninin Necib’de olduğunu öğrenir. İyileşen Necib, tekrar yalıya gelip gitmeye başlar, çift daha da yakınlaşır. Bu arada Süreyya, babasının evine taşınma kararı alır. Necib, Suad’ı tam olarak elde edemediği için giderek hırçınlaşır ve başka kadınlarla birlikte olduğu yalanını uydurur. Konakta yangın çıkar, Necib, Suad’ı kurtarma için alevlerin arasına dalar ama ikisi de ölür.

Eylül Romanı

Gerek üslubu gerek konusu ile Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan roman, bireylerin iç dünyasını iç monolog ve iç diyalogla ortaya sermesi bakımından önemlidir. Romanda, psikolojik bir dikkat vardır. Yazar özellikle Suad ve Necib’in yasak aşktan dolayı neler hissettiğini ve yaşadığını anlatmıştır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…