Çocuk Edebiyatı Haber Yaratıcı Yazarlık ile İlgili Yeni Bir Çalışma

Yaratıcı Yazarlık ile İlgili Yeni Bir Çalışma

0
165

Yaratıcı yazarlık kurslarına ilgi günden güne artıyor ve bu çerçevede yeni yeni yayınlar yapılıyor. Yazmaya hevesli insanların rağbet ettiği atölyeler ve satın aldıkları kitaplar, pek çok yeni yazarın ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu çerçevede, Dr. Korhan Altunyay yaratıcı yazarlık ile ilgili yeni bir kitap yayımlandı: Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık. Edebiyat Çocuk olarak bugün, söz konusu kitap ile ilgili bilgi vereceğiz. 

Yaratıcı yazarlık ile ilgili yeni bir çalışma

Korhan Altunyay, kitabında yaratıcı yazarlıkla ilgili şunları söylüyor:

“Yaratıcı yazarlar, gerçek dünyayı roman ve öykü gibi görür. Sadece bu dünyada yaşayan kişi değildir yaratıcı yazar, aynı zamanda bu dünyayı yeniden kuran kişidir. Gördüklerini, tanık olduklarını, öznesi ya da nesnesi olduğu olayları, yeni ve farklı bir gözle algılayıp yorumlar.”

Yazı, bir serüvendir ve yazarın yaşamının merkezinde yer alır. Özellikle roman ve öykü yazarları, yaşamı bir kurgu olarak görür. Yaşadıkları olayları, sosyal ilişkilerini, iş hayatlarını, bireysel sorunlarını yaratıcılık çalışmaları için malzeme olarak kullanırlar. Ancak bunları yaparken de roman ve öyküye özgü teknikleri kullanırlar. Elinizdeki Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık isimli kitap, yaratıcı yazar adaylarına yazmanın incelikleri hakkında bilgi verirken yazmaya başlamadan önce ve sonra neler yapılması gerektiğini de anlatıyor. Bir yaratıcı yazarın yaşamının her anını roman ve öykü gibi görmesi ve yazısına aktarması gerekiyor.

Korhan Altunyay, yıllar boyunca verdiği eğitimlerden elde ettiği bilgileri bu kitap vesilesiyle okurlarıyla paylaşıyor. Yaratıcı yazarlığın ABC’si olarak okunabilecek bu kitap, yazıya kendini adayanların başucu kaynağı olacak

Korhan Altunyay kimdir?

16.04. 1977 tarihinde Sakarya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Isparta’da tamamladı. 2000 yılında Dumlupınar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, 2003 yılında Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı ana bilim dalında yüksek lisans, 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı, Yeni Türk Edebiyatı bilim dalında doktora eğitimini tamamladı. Lisans döneminde Aşiyan isimli kültür edebiyat dergisini çıkardı. Daha sonraki yıllarda yazıları Türk EdebiyatıAşiyanGölgeYağmur ve Ada isimli kültür edebiyat dergilerinde ve Yeni Türk Edebiyatı AraştırmalarıDil ve Edebiyat AraştırmalarıÇanakkale Araştırmaları isimli hakemli dergilerde yayımlandı. 2012 yılında Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Makale Yarışması’nda birinci oldu. Farklı kitaplardaki bölümleri kaleme aldı ve sempozyumlarda bildiri sundu. 2013 yılında Geleneksel Edebiyat Bağlamında Hilmi Yavuzisimli kitabı yayımlandı. 2000-2012 arasında Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı, 2009-2010 yıllarında Süleyman Demirel Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksek Okulu’nda yarı zamanlı “Öğr. Gör.” olarak çalıştı, 2012-2016 yıllarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde (Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim dalı) tam zamanı “Öğr. Gör.” ve “Öğr. Gör. Dr.” unvanlarıyla çalıştı.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Haber
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…