Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kuyucaklı Yusuf Romanı Özet-Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf Romanı Özet-Sabahattin Ali

0
334

Kuyucaklı Yusuf romanı… Sabahattin Ali’nin dev yapıtı… Kuyucaklı Yusuf özeti… Türk yazınının realist romanlarından biri olan Kuyucaklı Yusuf’un özeti bugün Edebiyat Çocuk‘ta…

Kuyucaklı Yusuf Romanı Özet-Sabahattin Ali

1937 senesinde basılan roman, Türk edebiyatında, köyle ve eşrafla alakalı kimi hususların anlatılmasını sağladığı için önemli bir role sahip olmuştur. Romanda, o güne kadar gündemi işgal etmemiş konular üzerinde durulmuştur. Roman, kasaba yaşamının problemlerini çarpıcı bir şekilde nakletmiştir. Eserde, yerleşmiş düzene, idarecilere, eşraflara, kasabalarda ve köylerde söz sahibi olan seçkinlere duyulan öfke ifade edilmiştir. Roman, bu hali ile realist yazının en güzel örneklerinden birisidir. Toplumsal problemleri gündeme getirmesi, romanı hep gündemde tutmuştur

Romanın kahramanları kimlerdir?

  • Yusuf: Fakir bir ailenin evladıdır. Küçük yaştayken ailesini kaybetmiştir. Bu yüzden hayata karşı sert bir tutumu vardır, hiçkimseye güvenmez. Muazzez’i sever ve evlenir.
  • Muazzez: Kaymakamın kızıdır. Kuyucaklı Yusuf’un eşi olmuştur. İçten, iyi niyetli bir kadındır.
  • Kaymakam: Muazzez’in babasıdır, ailesine düşkündür, içtendir ve babayiğittir.
  • Şahende Hanım: Olumsuz karakterdir. Kötülük peşindedir, hırsları için kızını bile feda eder.
  • Şakir: Kasaba kabadayısıdır. Kötü bir kimsedir.

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kuyucak’ta dünyaya gelen Yusuf’un bulunduğu köyü eşkiyalar basmıştır, Yusuf’un ailesini katletmiştir. Kaymakam Yusuf’a ilgilenmiştir. Kaymakam’ın kızı Muazzez’le Yusuf kardeş gibi büyümüş olsa da Şahende Hanım, Yusuf’a olumsuz davranışlar sergilemiştir, onu ezmiştir. Yusuf, büyüdüğü zaman Muazzez’i sevmiş, onu korumuştur. Yusuf’la Muazzez bir gün bayram yerine gitmiş. Kasabanın kabadayısı Şakir, Muazzez’e laf atmıştır. Yusuf da onu dövmüştür. Bu olayı unutamayan Şakir, Muazzez’i elde etmek üzere değişik girişimlerde bulunmuştur. Bir plan yapmıştır,  kaymakam ile kumar oynayarak onu borçlandırmıştıır. Borcunun karşılığında Muazzez’i istemiştir. Kaymakam da vermek durumunda kalmıştır. Yusuf, kaymakamın borcunu bir yerden bulup ve Şakir’e ödemiştir. Muazzez, bu kez bakkalla evlenmek zorunda kalmıştır. Düğün gününde, Muazzez’i almayı kafasına koyan Şakir, kaza ile bakkalı öldürmüştür. Arkası güçlü olduğu için ceza almaz. Şantajla Muazzez’i almaya çalışır.

Bir gün  Muazzez de Yusuf’a açılmıştır, onu sevdiğini söylemiştr. Yusuf buna çok sevinmiştir. Kızın annesi Şahende Hanım, bunu öğrendiği zaman kızını Şakir’e vermek istemiştir. Yusuf’ ile Muazzez kaçmıştır, nikahlanmıştır. Kaymakam da kızının Yusuf’la kaçmasına sevinmiş ve onlara yardım etmiştir. Kaymakam, kalp krizinden ölmüştür; bundan sonra Şahende Hanım’la Şakir, yeni kaymakamı ellerine alıp  Yusuf’u gezici köy tahsildarlığına vermiştir. Şahende, kızını hayat kadınlığına itmiştir, Yusuf bunları öğrenmiş ve köye gelmiştir. Durumu görerek Şahende Şakir’le Kaymakam’ı öldürmüştür. Karısını da yanlışlıkla yaralamıştır, onu alıp kaçmış olsa da yolda ölmüştür. Karısını gömerek ortadan kaybolmuştur.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…