Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kitap Yazmak için Gerekenler Nelerdir?

Kitap Yazmak için Gerekenler Nelerdir?

0
100

Kitap yazmak için gerekenler nelerdir? Roman yazmak… Öykü yazmak… Deneme yazmak… Yazı yazmak… Roman nasıl yazılır… roman yazmak için gerekenler nelerdir? Yazar olmak… Yazarlık… Yazar olmak için yapılması gerekenler… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Kitap yazmak için gerekenler nelerdir?

Kitap yazmak, uzun uğraşılar gerektiren bir iştir. En başta kitap okumayı sevmek gerekir, kitap okumayı sevenler için kitap yazmak daha kolaydır. Çünkü kitap okumak, yazarı teşvik ettiği kadar moral de verir. Yazarlar, okuyarak yazar olma hayallerine kapılmıştır genellikle. Elbette bunun başka nedenleri de vardır. Bu nedenleri şöylece sıralayabiliriz:

  • Ünlü olmak, insanların gözünde yükselmek, tanınmak ve değer görmek.
  • Kitleleri etkilemek, fikirlerini aktarmak, insanlara hayallerini duyurmak ve hissettirmek.
  • Kenini anlatmak, duygu ve düşüncelerini ifade edip, bir bakıma bir tür terapi yapmak.

Özellikle üçüncü madde, kitap yazmak isteyenleri en çok motive eden husustur. Yazdıkça kendini iyi hisseden kişiler, yazılarının başkaları tarafından okunmasıyla moral ve motivasyon desteği sağlamış olurlar.

Kitap nasıl yazılır?

Kitap yazmak için yazarın ya da yazar adayının birtakım bilgileri daha önce edinmiş olması lazımdır. Bu bilgiler, yazı tekniğiyle ilgilidir. Her yazı türünün kendine has özellikleri ve dolayısıyla teknikleri vardır. Kurmaca metinler ile öğretici metinler, birtakım benzerlikler olsa da arasında teknik açıdan pek çok farklılık vardır. Bu yüzden kitap nasıl yazılır sorusunun yanıtını arayanlar için en belirleyici olan şey, yazmayı düşündükleri türe dair bilgi sahibi olmalarıdır. Mesela roman ya da öykü yazmak isteyenler, muhakkak surette bol bol roman okumalıdır ama bir yandan da yaratıcı yazarlık eğitimleriyle müktesebatlarını mümkün olduğunca genişletmelidir.

Bir de bu konularla ilgili yazılmış kitaplar okunmalıdır ki bu da yazar için oldukça önemlidir. Kısacası, kitap yazmak için yazar adayının öncesinde birtakım hazırlıklar yapması da gerekir. Mesela üzerinde duracağı konuyu detaylı bir biçimde araştırmalı ve incelemelidir. Farklı kaynakları okumalıdır. Yine kitap yazmaya başlamadan önce çok iyi bir kurgu yapmalıdır. Düşünme ve hayal etme süreci, zihinsel bir çaba olarak yazarın yazı yaşamında yer etmelidir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…