Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Dahinin İlk Hatası /Kafa Açan Öyküler

Dahinin İlk Hatası /Kafa Açan Öyküler

0
182

Dahinin İlk Hatası… Kafa Açan Öyküler…  Kısa öyküler… Çocuk edebiyatı… Yetişkinler için öyküler… En güzel öyküler… Hayata dair öyküler… Ders veren öyküler… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Dahinin İlk hatası hikayesini derledik.

Dahinin İlk Hatası

Dahinin İlk Hatası /Kafa Açan Öyküler

Buluşlarıyla alanında ses getiren bilim adamı bir gazetecinin; “Bu kadar başarılı olmanızın sırrı nedir hocam? Diğer bilim adamları birkaç buluşla ömürlerini tamamlarken siz bu yaşınıza bunca buluşu nasıl sığdırdınız?” sorularına şöyle yanıt verir:

“İki yaşındaydım… Süte bayılırdım. Laf aramızda hala da çok severim.” Gazeteci, bilim adamının sözünü böler:

“Ben de çok süt içerim; ama yalnızca kendi hayatımı kolaylaştıracak bir şey bile bulamadım.” Bilim adamı gülümseyerek devam eder:

“Süt şişesini buzdolabından almaya çalışırken düşürdüm ve her yeri batırdım. Annem mutfağa geldi ve tam ben ‘şimdi paparayı yiyeceğim’ diye korkarken; ne kızdı, ne bağırdı ne de ceza verdi.” Biraz bekledikten sonra:

“Ne dese beğenirsiniz? Ne güzel bir hata bu! Bu kadar büyük bir süt gölünü hiç görmedim. Hadi bari bulmuşken biraz oynayalım dedi! Şaşırmıştım; ama bu keyifli fırsatı da kaçırmaya niyetim yoktu. Doyana kadar süt gölüyle oynadım durdum.” Biraz daha bekledikten sonra:

“Sonrasında da annem ‘Hatanı eğlenceye dönüştürdük ama şimdi de her şeyi eski haline dönüştürmemiz gerekiyor. Hadi bakalım şimdi de temizleyelim. Bez mi istersin yoksa sünger mi?’ dedi. Süngerle bir güzel temizledik süt gölünü.” diye bitirdi.

Gazeteci hayretle ve hayranlıkla sorar:

“Hiç mi kızmadı anneniz?” Bilim adamı:

“Kızmak şöyle dursun; bir de neden sütü döktüğümü açıkladı. Minik ellerinle koca süt şişesini tutamadığın için sütü dökmüş oldun. Ama nasıl taşıyacağını öğretebilirim.” dedi ve şişenin çıkıntılı yerinden tutmayı öğretti.

O günden sonra hatalarımdan ders çıkarmayı, başaramadığım her şeyin bir başka çözümü olduğunu ve o çözümü mutlaka bulmam gerektiğini öğrendim. Ümitsizliği hayatımdan çıkararak…

Kafa Açan Öyküler isimli kitabı satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…