Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Bir Saatin Bedeli Gönül Açan Öyküler

Bir Saatin Bedeli Gönül Açan Öyküler

0
138

Bir Saatin Bedeli… Gönül Açan Öyküler… Hayatı anlatan öyküler… En güzel öyküler… Hikaye örnekleri… Hikayeler… Edebiyat Çocuk‘ta bugün…

Bir Saatin Bedeli Gönül Açan Öyküler

Bir Saatin Bedeli Gönül Açan Öyküler

Babası yeni işten dönmüştü. Yorgun olan babasından biraz korkarak hayran bakışlarını biraz da ona yönelterek babasına sordu:

“Babacığım sen bir saatte ne kadar para kazanıyorsun?” Babası her zamanki yorgunluğunu bahane ederek çocuğu geçiştirmeye çalıştı:

“Oğlum görmüyor musun bak ne kadar yorgunum?! Beni rahat bırak!”  Çocuk ısrar etti:

“Ne olur baba! Bir saatte ne kadar kazanıyorsun söyle bana.” Baba:

“Oğlum ne işin var benim bir saatlik kazancımla?” Çocuk çok kararlıydı, öğrenmeliydi sorusunun cevabını; “Baba, lütfen!” diye üsteledi.  Baba, hem kurtulmak için hem de oğluna kıyamadığından cevap verdi:

“Saatte Kırk Lira!” Çocuk:

“O zaman baba, bana yirmi lira borç verir misin?”

Baba sinirlenerek; “Benden harçlık almak için ısrarla soruyordun demek! Doğru yatağına gidiyorsun ve beni daha fazla rahatsız etmiyorsun!” dedi. Oğlu ürkek ve üzgün bir şekilde babasının yanından ayrıldı. Adam oğlunu azarladığı için bir süre sonra pişmanlık duydu ve istediği parayla bir şey almak istediğini düşünerek oğlunun yanına gitti:

“Al oğlum, bu istediğin 20 Lira.”

“Babacığım! Teşekkür ederim.” dedi çocuk. Gözlerinden mutluluk fışkırıyordu sanki. Hemen elini yastığının altına attı ve bir 20 Lira daha çıkardı. Geçen bayramda dedesinin ona verdiği harçlıktı bu ve tam 20 liraydı!

“Yaşasın; artık param tamamlandı. Şimdi tam 40 liram oldu!” dedi ve babasına paranın tamamını uzattı. Babası şaşkın şaşkın bakıyordu oğluna. Hiçbir anlam verememişti. Çocuk, hemen atıldı:

“Babacığım, bir saat benimle oynayabilir misin? Seninle oynamayı, seninle konuşmayı o kadar çok özledim ki!” dedi.

Baba, o an yerin dibine girmek istedi. Her zaman çocuğunun geleceği için çalıştığını düşünerek kendini rahatlatan baba, aslında ondan ne kadar da çok şey çalıyordu! Oğlu ise ona hayatı boyunca unutamayacağı bir ders vermişti.

Bir çocuk için babasıyla birlikte “bugün” ne yaptığı her şeyden önemliydi!

Gönül Açan Öyküleri satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…