Çocuk Edebiyatı Genel Öyle Değil Böyle: Aslı Tohumcu’dan Yeni Kitap

Öyle Değil Böyle: Aslı Tohumcu’dan Yeni Kitap

0
144

Öyle Değil Böyle: Aslı Tohumcu’dan yeni kitap… Aslı Tohumcu kimdir? Çocuk kitapları… Çocuk hikayeleri… Çocuk öyküleri… Çocuklar için kitaplar…. Can Yayınları çocuk dizisi… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

oyle-değil-boyle

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Öyle Değil Böyle: Aslı Tohumcu’dan yeni kitap

Aslı Tohumcu’nun kaleme aldığı, Pelin Turgut’un resimlediği Öyle Değil Böyle isimli çocuk öyküsü, yayımlandı. Can Yayınları çocuk dizisinden çıkan kitap 7, 8 ve 9 yaşlarındaki çocuklara hitap ediyor. “Birey ve toplum, duygu ve hayaller, okuma kültürü, anlayış, arkadaşlık, dayanışma, sanat, toplumsal cinsiyet, sanat, özgürlük, işbirliği, meslek seçimi, hayal gücü, geçmiş, şimdi ve gelecek” gibi temaları işleyen kitap 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlandı.

Basın bülteninden

Bir zamanlar, herkesin dilediğince yaşayabildiği bir ülke varmış. Bale yapan prenslerin, ağaç tepelerinde dolaşan prenseslerin, kız çocuğu oldu diye sevinçten deliye dönen kralların, üvey evlatlarını öz evlatları kadar çok seven kraliçelerin, akşam yemeklerinde prensleri yemeyen ejderhaların yaşadığı bir ülke…

Klasik masalların hayal edemediği kadar eşit, özgür ve mutlu bir ülke… Aslı Tohumcu bu kitabını, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi UN Women’ın “Awake Not Sleeping” (Uyandıran Masallar) girişimi kapsamında yayımlanmaya değer görülen “The Storyteller” (Masalcı) adlı öyküsünden uyarladı. Farklı bakışıyla, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan yaklaşımıyla ve eğlenceli anlatımıyla kurguladığı “masalların masalı”nı, illüstratör Pelin Turgut karakterleriyle, renkleriyle, sahneleriyle canlandırdı.

Aslı Tohumcu kimdir?

1974 yılında Leverkusen’de doğan Aslı Tohumcu’nun çocukluğu Bursa’da geçti. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğreniminin ardından çeşitli yayınevlerinde editörlük, TRT2’de muhabirlik, sunuculuk ve danışmanlık yaptı, kitap ekleri çıkardı. 2003’ten bugüne pek çok roman ve öykü kitabı yayımlandı. Çocuk kitapları üzerine köşe yazılarıyla da tanınan yazar, çocuklar için yazdığı iki ciltlik Üç, İkiii, Birr, Ateş!’in (2012) ardından, “Eksimus Serüvenleri” (2013) ve “Bolbadim Günlükleri” (2013) dizilerini kaleme aldı. Mizah dolu macera romanı Karadankaçanlar’ı (2015), küçükler için bir kütüphane macerası anlattığı Hışır Hışır Kırt Kırt (2016) izledi. Dünyayı Döndüren Kız’ı (2016) ve Herkesin Evine Döndüğü Gün’ü (2019) toplum ve çevre üzerine eleştirel bir bakışla kurguladı. Kalıplaşmış aile içi rolleri çocuğun dilinden sorguladığı Benim Babam Kötü Örnek’in (2020) ardından, Öyle Değil, Böyle!’de (2021) masalların öyküsünü toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan bir yaklaşımla anlattı. Yetişkinler ve çocuklar için yazmanın yanı sıra edebiyat üzerine yazılarını ve yazı atölyelerini sürdüren Aslı Tohumcu, kızı Tomris’le birlikte İstanbul’da yaşıyor.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Genel
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…