Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kitap Yazmak için Konular

Kitap Yazmak için Konular

0
722

Kitap Yazmak için Konular… Kitap yazmak… Kitap nasıl yazılır? İsteyen herkes kitap yazabilir mi? Roman yazmak… Şiir yazmak… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

kitap yazmak için konular

Kitap yazmak için konular

Kitap yazmanın zor bir şey olduğu bilinir, pek çok insan aklındaki bir konuyu kalemle ebedileştirmek istese de başaramaz. Bunun birkaç nedeni vardır. En önemli nedeni kitap yazmak üzere konu bulamamaktır. Gerçekten de kitap yazmak üzere konu bulmak zor bir şeydir. Yazar adayları, ne yazacaklarına ve daha da önemlisi konularını nasıl anlatacaklarına dair bir tereddüt yaşarlar. Bunu aşmanın kolay bir yolu vardır elbette. Eğer bir insan yazar olmak istiyorsa elbette iyi bir eğitim almalı ve bol bol kitap okumalıdır. Diyelim ki bunları yaptı, sonrasında kitabı için hangi konuları kullanacaktır?

Kitap konuları nelerdir?

Kitap yazmak için seçilebilecek konuları herkes, kendi hayatından devşirebilir. Necati Cumalı bir öyküsünde böyle der. İnsan çevresine baktığında o kadar çok konu bulabilir ki… “Aklım Arkada Kalacak” isimli öyküsündeki şu cümle çok çarpıcıdır:

“Hikaye mi arıyorsun dünyada? Al, işte! Burnunun dibinde. Şu sokağın içinden gözüne ilk ilişen evi seç. Yeter ki, gönlünde o evin insanlarını tanımak isteyecek merakın olsun! Ne işin var uzaklarda?”

Necati Cumalı’ya ait yukarıdaki cümle gerçekten çok çarpıcıdır ve kitap yazmak isteyenlere yol gösterici niteliktedir. Özellikle roman ve öykü yazmak isteyenler bu konuyla ilgili şunları yapabilir:

  • Kendi hayatları bulunmaz bir kaynaktır, bu kaynaktan sonsuzca yararlanabilirler.
  • Çevrelerinde olup bitenler de bir roman ya da öykü için ilham olabilir. Bunları farklı şekillerde işleyebilirler.
  • Yurt ve dünya sorunları da bir yazının genel çerçevesini belirleyebilir. Yazarken bu tür sorunları anlatabilirler.
  • Yukarıdaki maddelerin yanı sıra bir yazar adayı daha önce okuduğu metinlerden de ilham alabilir. Benzer konuları, farklı bir üslup ve bakış açısıyla yeniden yazabilir.

Gördüğünüz gibi, yazmak istiyorsanız malzeme çok bu hayatta. Önemli olan, bunun farkına varmak. Eğer dikkatli bir gözlemciyseniz, yazarken hiç zorlanmaz, konu bulurken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Her yer kitap yazmak için konular ile dolu.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…