Çocuk Edebiyatı Atölye Kitap Bastırmak: Kitap Bastırmak İstiyorum

Kitap Bastırmak: Kitap Bastırmak İstiyorum

0
251

Kitap bastırmak istiyorum diyenler için pratik kitap bastırma araştırması yaptık. Edebiyat Çocuk ekibi olarak hazırladığımız kitap bastırma süreci hakkındaki yazımız sizlerle…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Kitap bastırmak nedir?

Kitap bastırmak, kaleme almış olduğunuz bir eserin bir yayınevi veya kendi yöntemlerinizle basılması ve okurlara ulaştırılmasıdır. Her yazar, yazdığı bir eserin sadece kendisinde kalmasının yerine okurlara ulaşmasını ister. Okurlara ulaşmak içinse eserin fiziki bir kitaba dönüştürülmesi ve yayımlanması gerekir.  Tüm bu süreçlere kitap bastırmak ya da kitap yayınlatmak denilmektedir.

Günümüzde maalesef artan kağıt ve baskı fiyatları nedeniyle kitap yayınlama süreçleri zorlaşmıştır. Yayınevleri, yüksek maliyetler karşısında sadece satacağından emin olduğu kitaplara şans vermekte ya da basım maliyetlerini yazarlardan istemektedir. Şüphesiz bu durum, ticari bir işletme olan yayınevleri için doğal bir politikadır. Aksi halde sürekli olarak zarar edecek ve zaman içerisinde batacaklardır.

Mevcut durum karşısında özellikle yeni yazarlar zorlanmaktadır. Çünkü yeteri kadar reklam gücü olmayan yazarlar, kitabın maliyetlerini kendileri karşılamak zorunda kalmaktadır. Ortalama 200 sayfalık bir kitabın, 1000 adetlik üretim maliyetleri günümüzde 12-15 bin TL bandına gelmiştir. Lojistik, depolama gibi maliyetler de eklendiğinde toplam maliyet bir hayli yükselmektedir.

Peki, yeni bir yazar olarak uygun fiyatlı kitap bastırmak mümkün değil midir?

Yanıtımız: Evet, mümkündür. Gelin birlikte inceleyelim.

Uygun maliyetli kitap bastırma yöntemi: Butik yayıncılık

Kitap bastırmak

Yayıncılıkta yeni bir yüz olan Loti Kitap, yazarlara yönelik uygun maliyetli basım paketleriyle sektördeki yerini aldı. Butik yayıncılık politikasını benimseyen Loti Kitap ekibi, kapak tasarımından dizgiye, editöryal çalışmalardan reklam ve tanıtım çalışmalarına kadar genç ve yeni yazarların yol arkadaşlığını üstleniyor.

Butik yayıncılık felsefesi ile hareket eden Loti Kitap, kurmuş olduğu sistemle kitapların anlık olarak sipariş üzerine üretilmesini sağlıyor. Yani, bir kitabın önden bin adet ya da iki bin adet üretilip daha sonra satılmaya çalışılması yerine, internet üzerinden ister bir adet, ister yüz adet; ne kadar sipariş gelirse o kadar anlık olarak basılıp okurlara gönderilmesini gerçekleştiriyor. Böylelikle yazarları gereksiz kağıt ve baskı maliyetlerinden kurtararak, sadece satılan kitapların üretilmesini sağladığı için risksiz bir kitap bastırma hizmeti sunuyor. Yazarlardan ise sadece, bir defaya mahsus olarak, kitapların editöryal çalışmaları, kapak ve dizgi tasarımları, bandrol alımları gibi işlemleri için düşük ücretler talep ediyor. Kitabın sayfa sayısına göre değişmekle birlikte, 20 bin TL’ler yerine ortalama 4-6 bin TL bandında bir maliyetle kitapların yayımlanmasını ve okurlarla buluşmasına destek sunuyor.

Kitap bastırmak istiyorum

Siz de uygun maliyetlerle kitap bastırmak istiyor ve eserlerinizin hızlı bir şekilde okurlara ulaşmasını talep ediyorsanız, butik yayıncılık hizmetinden faydalanabilir ve kitap yayımlatabilirsiniz.

Butik yayıncılık hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kitap bastırmak için tıklayın.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Atölye
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…