Çocuk Edebiyatı Masal Oku Ezop Masalları Bahçıvan ile Eşeği | Ezop Masalları

Bahçıvan ile Eşeği | Ezop Masalları

0
127

Bahçıvan ile Eşeği… Ezop Masalları… Aisopos Masalları… Ders veren masallar… Çocuklar için masallar… Eğlenceli masallar. Fabl…. Edebiyat Çocuk‘ta bugün Bahçıvan ile Eşeği var…

Bahçıvan ile Eşeği

Bahçıvan ile Eşeği | Ezop Masalları

Kartala Meydan Okuyan Böcek isimli masal için tıklayınız.

Memleketin birinde bir bahçıvanın eşeği varmış. Zavallı eşek, çok çalışır, az yermiş. Günler böyle gelip geçerken günün birinde açlık canına tak etmiş. Ne yapsam ne etsem de bu derdime bir çare bulsam, diye gece gündüz düşünüp taşınırmış.

Günün birinde:

“Allah’ım! Beni şu zalim bahçıvanın elinden kurtar,” diye dualar etmiş.

Eşeğin duası kabul olmuş. Günün birinde bahçıvanın evine bir çömlekçi gelmiş. Bahçıvan, ondan bir çömlek alıp yerine de eşeğini vermiş. Eşeğin sevinçten başı neredeyse bulutlara değecekmiş. Sevinç şarkıları söyleyerek yola koyulmuş.

Günler günleri, aylar ayları kovalamış. Derken çömlekçi, bahçıvandan da beter çıkmış. Çömlekten tut, ağır balçık torbalarına kadar ne varsa eşeğe yüklemiş. Zavallı, eşek ne yapacağını bilemez duruma düşmüş. Hatta bahçıvanı arar olmuş.

Eşek, dayanamayıp çareyi yine dua etmekte bulmuş. Gece gündüz Allah’a yalvarmış:

“Allah’ım, beni bu çömlekçinin elinden kurtar,” demiş.

Çömlekçi, bir gün pazarda çömlek satarken bir dericinin dükkanının önünden geçmişler. Adam, gelip eşeği çömlekçiden istemiş. Çömlekçi de satmış.

Eşek, artık tam kurtuldum diye sevinecekmiş ki bir de ne görsün, yeni sahibine her gün bir hayvanın derisi geliyormuş. Adam, bunları ezip büzüp bir şeyler yapıyormuş. Eşek bunları da görünce dayanacak gücü kalmamış. Kendi kendine; “Yağmurdan kaçarken doluya yakalandık,” demiş. Ah vah edip ağlamış sızlamış. Bir gün gelip bu adam benim derimi de tabaklayacak, diye söylenerek ömrünü bitirmiş.

* * *

Beterin beteri vardır. Durumun kötü olduğunu düşünerek, karamsarlığa kapılanlar, daha kötü durumların da olabileceğini hiçbir zaman unutmamalıdırlar.

Ezop Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Ezop Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…