Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Çocuk Edebiyatı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çocuk Edebiyatı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0
125

Çocuk edebiyatı nedir? Özellikleri nelerdir? Çocuklar için edebiyat… Çocuklar için edebiyat… Çocuk… Edebiyat… Çocuk yazını… Çocuklara yönelik yapılan edebiyat… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…Çocuk Edebiyatı Nedir

Çocuk edebiyatı nedir? Özellikleri nelerdir?

Çocuk edebiyatı çocukların büyümelerine ve gelişmelerine, hayallerine, duygularına, düşüncelerine, zevklerine hitap eden, eğitir iken eğlenmelerine katkıda bulunan sözlü ve yazılı ürünlerdir. Dil kullanılarak icra edilen bir sanatsal alan olan edebiyat, çocuklar için de farklı ürünler sunmuştur. Çocuk yazını, genel itibarıyla çocukların kabiliyet ve zevklerine uygun yazınsal ürünler ile eğitilip eğlendirmek ve bu sayede toplumun örflerini, adetlerini, geleneklerini ve kurallarını çocuklara öğretmek için yapılabilir.

“Çocukların zevk ve beğenilerine göre yapılan, onların eğitilmesini amaçlayan, çocuklara oyun oynama duygusunu yaşatan edebi ürünlere çocuk edebiyatı denir.”

Oyun oynamak isteyen çocuklar için eğlenmek tutku derecesindedir. Çocuk edebiyatı ürünleri çocuklar için bir eğlence vasıtasıdır. Çocuklar, karşılaştığı metinler ile hayal dünyalarını geliştirmektedir, farklı dünyalara sürüklenmektedir. Böylece etraflarında olup biten hadiselerin farkına varırlar. Ancak bunlar, direkt olarak değil, eğlendirmek suretiyle, yani oyunlar ile yapılmaktadır. Çocuk edebiyatı nedir, sorusunun yanıtı çocukların edebi zevklerine hitap eden metinler ile onların bilgilenmesini, kültürlenmesini ve eğitilmesini sağlayan metinlerdir şeklinde yanıt verebiliriz.

Çocuk yazınının en fonksiyonel sahası, dilsel gelişim için sunmuş olduğu katkılardır. Tercih edilen metinler, çocuğun dilsel gelişimini etkilemektedir. Karşılıklı anlaşma aracı olan dilin çocukluk döneminde daha çok geliştiği ve kökleştiği bilinmelidir. Çocuk yazını, çocukların dilsel gelişimine katkı vermekle kalmamaktadır, ayrıca ifade edici dil gelişimini de desteklemiş, sözcük dağarcığını zenginleştirmiş olmaktadır. Çocuk edebiyatı nedir?

Farklı çocuk edebiyatı ürünleri vardır. Çocuk edebiyatının icra edilmesini sağlayan edebi metinleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Öykü (hikaye)
  • Masal
  • Roman
  • Şiir
  • Deneme
  • Fıkra
  • Gezi yazısı
  • Hatıra (anı)
  • Söyleşi
  • Röportaj

Çocuk edebiyatının temel ereği, çocukların ilişkilerini düzenleyen, yaşlarına göre, fikir ve hislerini eksiksiz şekilde ifade edebilmelerini temin etmektir. Bunun yanı sıra ikincil bir erek olarak yaşama, ahlakla yüksek değerler ile çocuğun gelişmesini sağlayan değerlere daha fazla önem verip, bunların öne çıkmasını da amaç edinmektedir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…