Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Kısa Hikaye Nedir?

Kısa Hikaye Nedir?

0
981

Kısa hikaye nedir? Kısa öykü nedir? Kısa öykülerin özellikleri nelerdir? Kısa öykünün diğer öykülerden ayrılan tarafları nelerdir? Kısa öyküde sayfa sınırlaması var mıdır? Kısa öykü kaç sayfa olmalıdır? Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta….

Kısa Hikaye

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Kısa hikaye nedir?

Hikaye ya da diğer adıyla öykü, yaşanmış ya da yaşanması olasılık dahilinde olan olayların olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, yer, zaman ve şahıs kadrosu kullanılarak anlatılmasıdır. Türk Dil Kurumu‘nun çevrimiçi Türkçe sözlüğünde hikaye kelimesi şu karşılıkla yer alır:

“Bir olayın sözlü veya yazılı olarak anlatılması. Gerçek veya tasarlanmış olayları anlatan düzyazı türü, öykü.”

Hikaye, herhangi bir olayın anlatılmasıdır ama bu anlatım belli kurallara göre yapılmalıdır. Yani öykü anlatımında esas olan husus, öykünün belli teknik ögeler kullanılarak okura sunulmasıdır. Hikayenin bu özelliği elbette roman için de geçerlidir. Tüm anlatı sanatlarında yukarıda saydığımız (olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, yer, zaman ve şahıs kadrosu) unsurlar bulunur. Aslında şöyle demek lazımdır: Öykü yazarı sadece bir olayı anlatmaz, o olayı bazı teknik unsurları kullanarak tutarlılık arz eden bir kalıp içerisinde verir. Peki kısa hikaye nedir?

Kısa öykü nedir?

Öykülerde bir sayfa sınırlaması vardır elbette. Romanlar daha çok yüz elli sayfadan fazla yazılan anlatılar için kullanılan bir terim iken uzun öykü altmış yetmiş sayfayı aşmayan anlatılar için kullanılabilir. Kısa öykü ise sayfa sayısı beş altı olan öykülerdir. Eğer bir kelime sayısı vermek gerekirse bin-bin beş yüz kelimesi bulunan anlatılara da kısa öykü demek mümkündür. Ancak her yazar farklı bir anlayışla hareket ettiği için kısa öykünün sınırları bir miktar genişleyebilir ya da daralabilir.

Öykü yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Kısa hikaye yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar, öykünün sağlam bir temele oturması için de gereklidir.

  • Sadelikten ve basitlikten uzak durmamak gerekir.
  • Teknik özellikleri, kısa öykünün hacmi de düşünülerek yerli yerinde kullanmak lazımdır.
  • Kısa öykülerde yazar kahramanlar ya da olaylar üzerine derinleşmez.
  • Yüzeysel bir bakış açısı geliştirilir.
  • Kısa öyküler, sıradan hayatların anlatımı için kullanılır.
Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…