Çocuk Edebiyatı Genel İleri Yaratıcı Yazarlık Kitabı: Yaratıcı Yazarlık Alanındaki İlk Kitap

İleri Yaratıcı Yazarlık Kitabı: Yaratıcı Yazarlık Alanındaki İlk Kitap

0
71

İleri Yaratıcı Yazarlık Kurmacaya Demir Atmak…. Atölye… Yazarlık kursları… Yazarlık atölyeleri… Yaratıcı yazarlık atölyesi… Korhan Altunyay… Detaylar Edebiyat Çocuk’ta…

İleri Yaratıcı Yazarlık

İleri Yaratıcı Yazarlık Kitabı

Dr. Korhan Altunyay, Türkiye’de, yaratıcı yazarlık alanında bir ilke imza attı. Daha önce bu konuda herhangi bir kaynağın bulunmadığını gören Korhan Altunyay, yaratıcı yazar adaylarının yazarlık becerilerini geliştirmek, kurmacayla ilgili yeni şeyler öğrenmelerini sağlamak için yeni bir kitap yazdı.

Loti Kitap‘tan çıkan eser, bu alandaki boşluğu kapatacak nitelikte. Kitapta şu başlıklar bulunuyor:

  • Kronotop
  • Üst Kurmaca/Metafiction
  • Metinler Arası İlişkiler
  • Katmanlaşma/Çok Katmanlılık
  • Roman Türleri
  • Teknik Buluşlar
  • Jung ve Arketipler

Kendisiyle görüştüğümüz Altunyay, ileri yaratıcı yazarlık alanında eksikliği duyulan en önemli şeyin, yazarların temel tekniklerin ötesine geçip de yeni teknikleri öğrenememesi olduğunu belirtti.

“Yazarlar ya da yazar adayları anlatıcı ve bakış açısı, olay örgüsü, zaman, mekan, anlatım tarzları gibi konuları öğrendikten sonra ortaya çok güzel öykü ve romanlar koyuyorlar. Ancak bu metinler kuru ve tekdüze olmaktan kurtulamıyor. Bu yüzden İleri Yaratıcı Yazarlık Kurmacaya Demir Atmak isimli kitabı kaleme alarak, yazarların yeni anlatım yollarını öğrenerek metinlerini zengileştirmelerini istedim.”

Korhan Altunyay, kitabında, konuları anlattıktan sonra Türk ve dünya edebiyatının öne çıkan roman ve öykülerinden örnekler verdiğini, bu örneklerin konuların anlaşılması adına oldukça önemli olduğunu da ekledi.

Basın bülteninden…

Her yazar, daha iyi bir metin yaratmayı, bu metnin okurlar ve eleştirmenler tarafından takdirle karşılanmasını ister. Birtakım duygu ve düşünceleri tekdüze değil, benzersiz yollarla anlatmak her yazarın amaçları arasındadır. Dr. Korhan Altunyay, İleri Yaratıcı Yazarlık isimli kitabında, temel yaratıcı yazarlık eğitimlerinde ve kitaplarında yer verilmeyen pek çok anlatım tarzını, Türk ve dünya edebiyatında adından çokça söz edilen roman ve öykülerden örnekler vererek anlattı.
Yazarlık yaratıcılık isteyen bir uğraştır, dili kullanarak bir duygu, düşünce ya da sorunu benzersiz yollarla anlatmak isteyen yazarın kullanabileceği birbirinden farklı pek çok teknik vardır. Kronotop, üst kurmaca, metinler arası ilişkiler, katmanlaşma, görsellerden yararlanma, metaforik anlatım, dilsel oyunlar ve arketip pek çok yazarın yabancısı olduğu tekniklerdir. Oysa başarılı olmuş, kitleler tarafından takdir görmüş ve çok satanlar listesine girmiş pek çok yazar zaman zaman bu teknikleri kullanarak anlatımlarını daha canlı bir hale getirmekte, duygu ve düşüncelerini yeni yollarla aktarmaktadır.

İleri Yaratıcı Yazarlık, yazarların bu gereksinimlerini karşılamak için yazıldı.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Genel
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…